Köpük Nedir?

Köpük Nedir?

Köpük hava dolu baloncuklardan oluşan yoğun bir bileşimdir. Köpük üç bileşenden oluşmaktadır. Su, köpük konsantresi ve hava. Temizleme köpüklerinden farklı olarak ateş söndürücü köpük, ateşe dayanıklıdır. Birçok ateş söndürücü köpük, flor gibi tutuşmayı önleyecek kimyasal madde içermektedir. Su (oranlanmış) köpük konsantresi ile karıştıılarak köpük çözeltisi elde edilir. Köpüğün havalandırılması köpük çözeltisinin köpük yapıcı aygıtlardan geçirilmesiyle sağlanır.

Uygulama Sistemleri

Köpük konsantresi tüm sistemlerde suya istenilen oranda köpük karıştırılarak elde edilir. Genel olarak 3 ayrı sistemle dozajlama yapılır.

1) Blader Tank;

 

bladder_tank
Sisteme ait suyun basıncından faydalanılarak tank içindeki köpük konsantresi bulunan torba sıkıştırılarak suyla karıştırılır. Su hattında bulunan oranlayıcı ile elde edilen köpük çözeltisi tehlike bölgelerinde bulunan boşaltma aygıtlarına doğru yönlendirilir. Karıştırıcı tankların açık bir avantajı basınçlı su kaynağının dışında başka bir güç kaynağına gerek duymamasıdır. Bu tankların hareket eden parçaya sahip olmadıkları için bakımı çok kolaydır.

 

 

 

 

2) Köpük Oranlayıcılar (Melanjör);

 

Sisteme ait su hattına monte edilen vakum yapma özelliğine sahip parça su geçişi ile beraber köpüğü emerek suyla karıştırır ve yangın bölgesine sevk edilir. Oranlayıcıların üzerinde %0,5 ile %6 arası köpük emme ayarları mevcuttur. Bu tür sistemlerde yangın bölgesine boşalacak suyun sabit olması ve değişkenlik göstermemesi gerekir. melanjor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Köpük Pompası

Sisteme köpük pompası ilâve edilerek sisteme uygun bir oranlayıcı köpük, pompa ile basılır. Bu tür sistemlerde su pompaları ile köpük pompalarının basınç ayarı dikkatli yapılmalıdır.

ÖZELLİKLERİ

Komple paslanmaz
Çelikten imalat
Çok kademeli
Agresif akışkanlarda kullanılabilen
-15 / +1200C çalışabilen