Yangın Dolapları

Yangın Dolapları;

Genellikle duvara monte edilen ve içinde “lastik”  yada “keten dış kaplamalı lastik”  katlanmaz hortum barındıran ekipmanlardır. Binalarda Ulusal ve uluslar arası nizamnamelerin öngördüğü aralıklarda ve yine öngörülen hortum uzunluklarında uygulamaları yapılır.

Yangın dolabının barındırdığı hortum’un bir ucu binaya uygulaması yapılmış olan uygun kapasitedeki su deposu ve pompasına bağlanır.Yangın çıkması durumunda Yangın hortumu kullanımı konusunda eğitim almış personel tarafından yangına ilk müdahale için kullanılır.Yangına İtfaiyenin müdahalesi durumunda İtfaiye hortumunun monte edilebileceği çaptaki hortum ağızlarının kullanımı uluslar arası standartlarda şart koşulmuştur.

Keten hortumlu yangın dolaplarının hortum çapları çeşitlilik gösterir. 1,5-2-2,5 ve 4 inch çaplarında Keten yangın söndürme hortum tipleri mevcuttur. Lastik Yangın söndürme hortumları ise genellikle 1 inch çapındadır.Şu anda tüm dünyada kullanım kolaylıkları ve yangına müdahalede daha hızlı olmaları nedeni ile lastik hortum uygulamaları yangın dolapları daha fazla tercih edilmektedir.Yangın dolaplarının ebat ve tipleri çeşitlilik gösterebilir. İçinde sadece Yangın hortumunu barındıran dolaplar olduğu gibi aynı zamanda Yangın söndürme tüplerini ve/veya yangın battaniyelerini de barındıran dolap tipleri mevcuttur.


yangin_dolabi7_2

Tek Kapılı 1″ Yangın Dolabı

yangin_dolabi2_1

Tüp Bölmeli Camlı 1″ Yangın Dolabı

yangin_dolabi10

Köpüklü Yangın Dolabı