Gazlı Söndürme Sistemleri

Gazlı Söndürme Sistemleri;

Güvenilir & Etkili

gazli_sondurme_sistemleriKarbondioksit gazı, yanıcı sıvıların ve yangınların söndürülmesinde güvenle kullanılır. Elektrik enerjisi içeren
donanımlarda ve aşağıda belirtilen uygulama alanlarında, kolay tutuşan maddelerin yangınla mücadelesi
konusunda, karbondioksit gazlı söndürme sistemleri ile birçok değişik ve etkin çözümler üretilmiştir.

• Güç üniteleri ve jeneratör odaları
• Çimento fabrikaları
• Metal üretim ve işleme tesisleri
• Üretim alanları ve Endüstriyel işletmeler
• Matbaa ve ambalaj tesisleri
• Bilgi işlem merkezleri
• Telekomünikasyon haberleşme merkezleri
• Araştırma geliştirme merkezleri
• Yangın risk analizi
• Malzeme ve ekipman temini
• Projelendirme, bilgisayar ortamında güvenilirlik hesaplamalar›
• Mühendislik hizmetleri, satış öncesi ve sonrası teknik ve servis desteği
• Geniş bir dağıtım ve hizmet ağı
• Çevre güvenliği için taahhüt

CO2 …

HIZLI CO2 üç boyutlu temiz bir ajandır. Saniyeler içerisinde, hacmin tamamını kaplayıp ortamdaki oksijen oranını düşürerek ( havasız bırakarak ) yangınları söndürür.

RANDIMANLI Hacmi doldurma uygulamalarında CO2 hızla boşalma esnasında oluşan termal şok etkisi ve gazlaşmanın ( CO2 buharının ) şok etkisi ile, yangın başlangıcı anındaki tutuşmayı hızla boğarak söndürür. Lokal uygulamalarda, CO2 likit fazında (kuru buz – kar halinde) boşalırken, bölgesel uygulamanın yapıldığı alanın, yangın riskinden ve yaklaşmakta olan tehlikeden korunmasını sağlar.

DÜŞÜK MALİYETLİ TEMİZ AJAN CO2 renksiz ve kokusuzdur. Gaz olarak atmosferde bulunur ve yanmanın yan ürünlerinden biridir. Kullanılmasının çevresel etkisi yoktur.

ZARARSIZ CO2 normal olarak, ekipmanlara, donanımlara, malzemelere ve değerlere zarar vermez. Bozulmalara neden olmaz, temizlenme gereği yoktur, tortu bırakmaz. böylelikle yangın sonrasında temizlik için gereken ifl durması ve kayıp süresini minimize eder.

İLETKEN DEĞİL CO2 elektriksel anlamda iletken değildir ve üç boyutludur. Bu özelliği bir çok alanda kapsamlı ve özel uygulamalarda kolaylıkla kullanılabilmesine imkan sağlar.

gazli_sondurme_sistemleri2UYGULAMA KOLAYLIĞI CO2 geniş kapsamlı bir söndürme maddesidir. Yanıcı ve kolay tutuşan sıvı kimyasal maddelerin yüzey alan yangınlarında ve kimyasal maddelerin içten içe derin yangınlarında etkili bir şekilde kullanılır.

ÇALIŞTIRMA KOLAYLIĞI CO2 sistemleri, manuel olarak kullanılabileceği gibi, yangın algılama sistemleri ile birlikte uygulanarak otomatik olarak da çalışabilmektedir.

Çok yönlü risklerde, birden çok hacmin birlikte korunması

Birden çok hacmin, bir arada olduğu ve her birinin yangın koruması gerekli olduğu yerlerde ekonomik çözüm sağlanmak amacı ile, büyük hacmin yangın koruması için gerekli olan miktardaki CO2 gazı gereksinimi ile korunabilecek hacimlere yönlendirilerek boşaltılması ve yangının önlenmesi sağlanabilir. Bu aslında sistem ebadını küçültebilmek için tasarlanmış ekonomik bir çözümdür. Bu sistemler sadece bir yangın riskinin herhangi bir zamanda sadece bir hacme boşalma gereksinimine dair bir güvence varsa kullanılmalıdır. Aynı anda birden çok hacim için risk var ise yönlendirme sistemleri kullanılmamalıdır. CO2 basıncı valflerin ( yönlendirme valfleri de dahil ) açılması için kullanılabileceği gibi, sistemde bulunan aksesuarların çalıştırılması içinde kullanılabilir.

Kesintisiz güvence

CO2 sistemleri, bir hacmi korumak için gerekli miktardaki sistem silindir bataryası yanında aynı miktarda yedek silindir bataryası ile desteklenmektedir. Bu iki ( ana ve yedek ) sistem aynı hat üzerinde boşaltma borulamasına bağlı olmalıdır. Sistem boşaldığında, ana sistem silindirlerinin yeniden dolumu için geçen süre içerisinde yedek sistem silindirleri hacmi yeni bir yangın riskinden korunmak üzere kullanılabilir. Ana sistemin boşalmasından sonra ikincil boşaltma için gerekli olduğunda yedek sistem silindirleri kullanılabilir. Kayıp ve kaçakların olması halinde yedek sistemin ikincil olarak boşaltılması her zaman en etkin güvence olarak kullanılmalıdır.