SPRİNKLER SİSTEMLERİ

Sprinkler Sistemleri;

Sprinkler yangın söndürme sistemleri eğer iyi dizayn edilir, kurulur ve bakımı yapılırsa günümüz yangın söndürme teknolojisinin en etkili söndürme sistemidir. Dünya da sprinkler teknolojisi her geçen gün hızla gelişmektedir. Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri, ülkemizde de dünyaya paralel şekilde, yangın söndürme sistemi adı altında yaygınlığı artmaktadır.

Sprinkler başlığının oryantasyonuna göre sprinkler çeşitleri:

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri Çeşitleri;

Pendant – Aşağı bakan

Upright: Yukarı bakan

Sidewall: Duvar tipi, yatay

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri tipleri basınçlı suyun konumuna göre 3 çeşittir:

Wet Type Sprinkler System (Islak borulu sistem): En çok kullanılan sprinkler sistem tiplerindedir. Bu sistemde sprinkler başlıklarına su sağlayan borular basınçlı su ile doludur ve başlıkların yangın sırasında oluşan ısı etkisi ile patlaması sonucu basınçlı suyu yangın alanına boşaltır.

Dry Type Sprinkler System(Kuru borulu sistem): Bu tip sistemde sprinkler başlıklarına su sağlayan borular hava veya uygun gaz (genelde azot) ile doludur. Başlıkların yangın sırasında oluşan ısı etkisiyle patlaması sonucu öncelikle borulardaki hava boşalarak kuru vanayı açar ve bu vananın arkasındaki basınçlı suyun açılan sprinkler başlıklarından yangın alanına boşaltılmasını sağlar.

Pre-action Sprinkler System (Ön Tepkili Sistem): Kuru sisteme bazı özellikleri ile benzemektedir. Sprinkler başlıklarına giden borular ya basınçlı hava ile doludur ya da boştur. Basınçlı su pre-action vanasının gerisindedir, bu vana yangın algılama sisteminden gelen ikaz ile açılır ve sprinkler başlıklarından basınçlı su yangın mahaline boşalır.