YANGIN KAPILARINA NELER DAHİLDİR NELER DEĞİLDİR?

YANGIN KAPILARINA NELER DAHİLDİR? NELER DEĞİLDİR?

Tarafımızdan satılan yangın kapıları da dahil olmak üzere üretimden çıkan bütün kapılar boyasız bir şekilde sadece kapı olarak fiyatlandırılır ve maliyet hesabı buna göre yapılır. Bu kapsamda ham bir kapı için yan ürünlerini ve boya, yaylı menteşe, fitil gibi parçaları bulmak müşteri için her zaman sorun teşkil etmektedir. Bu yan aparatlar ve montajı da dahil ederek vermiş olduğumuz fiyatlarımız için fiyatlarımıza dahil olan hizmetlerimiz ise aşağıdaki gibidir;

 

Panik bar; Yangın kapıları için olmazsa olmazlardan olan ve yangın kapısını yangın kapısı yapan en büyük özelliktir. Panik barı olmayan kapılar için de zaman zaman ‘yangın kapısı’ tabiri kullanıldığı tarafımızca gözlemlenmiştir. Oysa bilinmelidir ki panik barı olmayan kapı yönetmelik de dahi yangın kapısı özelliği barındırmaz.

Arkadan Kol; Yangın kapılarının bir tarafından panik bar bulunurken diğer tarafında kol bulunabilir, yönetmelik olarak bunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Yalnız bunda dikkat edilmesi gerekilen konu kolun ısıya dayanıklı olması gerektiğidir.

Arkadan Kilitli Kol; Bu kol tercihe bağlı olarak her kapıda kullanılamaz. Sadece jeneratör odası, elektrik odası gibi odaların dış tarafına takılabilmekle beraber yönetmeliğin uygun gördüğü kısıtlı bazı yerlerde kullanılabilir. Ayrıca bu kolun takılması demek kilitli olsa dahi panik barın işlevini yinede görmesi anlamına gelir ki, özel bir mekanizmadır yani kapı kilitli dahi olsa diğer taraftan panik bara basıldığında kapı açılabilmelidir.

Yaylı Menteşe; Kapılarımızda gelişen teknoloji ve mekanik aksamlar ışığında 25 cm’lik bir boru şeklinde menteşe kullanılmaktadır, bu aparat sayesinde kapılara ekstra kapı hidroliği takmanıza gerek kalmamaktadır. Bilindiği üzere yönetmelik yangın kapılarının kaçışın ardından kendiliğinden kapanmasını emretmektedir. BU yaylı menteşemiz de bu işe yaramaktadır.

Boya; Ral kodlarının tamamını kapılarımıza uygulabilmekle beraber Krem ve bir kaç ana kapı renkleri dışındaki renklere maalesef fiyat farkı uygulamaktayız.

Fitil; Kasa içine kapının kapandığında yaslandığı bölgeye uygulanır. Sac olan kapıların daha az ses çıkarmasını sağlamasının yanında sızdırmazlığı için de gerekli görülür.